Nyheter

Kryssning på Rhônefrån Lyon till Avignon, Arles och Viviers

Apollo i samarbete med
En resa på Rhônefloden speglar det bästa av södra Frankrike – från gastronomins Lyon till Provences doftande kullar. På programmet står Avignons påvepalats, Arles romerska arv och van Goghs färgstarka värld. I Viviers väntar medeltida gränder, och i små byar som Les Baux möts vintradition, historia och stillhet. God mat, bekväma hytter och en utsikt som ständigt skiftar sätter guldkant på tillvaron ombord.

Höjdpunkter

  • Flodkryssning på Rhône
  • Lyon – Frankrikes gastronomiska huvudstad
  • Påvarnas palats i Avignon
  • Arles – van Gogh och romerska lämningar
  • Provence – små byar och vinupplevelser

Resfakta

Länder: Frankrike

Typ av resa:

Reslängd: 8 dagar

Gruppstorlek: 14-26 personer

Inresekrav: Nej

Ingår i alla våra resor

  • Svensktalande TEMA-reseledare
  • Små grupper
  • Noggrant utvalda flyg och hotell
  • Utvalda måltider
  • Entréavgifter enligt program
  • Trygghet med resegaranti

Dagsprogram
Sommar 2026

Dag 1. Välkommen till Lyon och ombordstigning
TEMAs reseledare möter vid ankomsten till Lyon. Under eftermiddagen kliver vi ombord på fartyget VIVA Voyages som kommer agera bekväm bostad under veckan. Framåt kvällen bjuds det på välkomstcocktail följt av middag. En kryssning på Rhône är en hyllning till det franska landskapet, kantad av arkitektur, konst och kulinariska upplevelser.

Sent på kvällen lämnar fartyget hamnen i Lyon. [M]

Dag 2. Fantasislott och vinvandring i Tournon
Efter frukost besöker vi postmästare Chevals drömpalats – ett av Frankrikes mest fascinerande konstverk. Palatset, byggt under 33 år av en enda man, är fyllt av symbolik, drömmar och inspiration från mytologi och natur.

På eftermiddagen väntar en vinvandring i de berömda vingårdarna kring Tain-l’Hermitage. Vi promenerar i landskapet, får inblick i vinets historia och avslutar med provsmakning av regionens finaste viner. [F.L.M]

Dag 3. Medeltida Avignon och ockragula byar
Dagen börjar med en stadsrundtur till fots i Avignon. Vi ser den Unesco-skyddade stadskärnan med Påvarnas palats och parken Rocher des Doms. Inträde till palatset ingår.

På eftermiddagen utforskar vi byarna Gordes och Roussillon i hjärtat av Luberon. I Gordes beundrar vi stenkonsten och utsikten, medan Roussillon bjuder på färgsprakande hus och charmiga gränder. [F.L.M]

Dag 4.Romerska byggnadsverk och fri tid i Avignon
Vi besöker Pont du Gard, en av världens bäst bevarade romerska akvedukter. Vandra över dess valv och upptäck historien bakom detta Unesco-världsarv. Efter lunch återvänder vi till Avignon för fri eftermiddag. Tidig kväll anländer vi till Arles. [F.L.M]

Dag 5. Olivolja och romersk historia i Provence
Vi börjar med en halvdagsutflykt till Les Baux-de-Provence. Promenad genom byn och besök hos en olivoljeproducent med provsmakning.

Eftermiddagen ägnas åt Arles, känt för sina romerska ruiner och van Goghs målningar. Vi besöker amfiteatern och låter oss fångas av stadens provensalska atmosfär. På sen eftermiddag sätter vi kurs mot Viviers. [F.L.M]

Dag 6. Ardèche-klyftor och lavendelns historia
Idag får vi uppleva det dramatiska landskapet kring Ardèche. Vi färdas genom kalkstensberg, stannar vid Pont d’Arc och besöker Lavendelmuseet för en doftande inblick i regionens flora. Tidig eftermiddag avgång mot Lyon.[F.L.M]

Dag 7. Gastronomiska Lyon och vin i Beaujolais
Vi promenerar i Vieux Lyon, ser de berömda traboules och njuter av lokala delikatesser som brioches à la praline. Metrobiljett för hela dagen ingår.

På eftermiddagen utflykt till Beaujolais: Vi besöker den gyllene byn Oingt och provar vin på en lokal vingård. En perfekt avslutning på vår provensalska kryssning. [F.L.M]

Dag 8. Avstigning och hemresa
Efter frukost checkar vi ut från fartyget. Beroende på flygtid sker avresa till flygplatsen antingen under morgonen eller eftermiddagen. Bagage kan förvaras ombord fram till avresa, vilket ger möjlighet till några extra timmar i Lyon innan vi avslutar vår resa. [F]

Viktigt om resan

Avbeställningsskydd
Resenären kan skydda sig mot avbeställningskostnad för resa genom att vid bokning teckna det avbeställningsskydd som TEMA erbjuder.

Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/avbokning/

Flygresan och uppgraderingar
Om du önskar uppgradera din sittplats på flyget är det viktigt att detta anges redan vid bokningstillfället eller så snart som möjligt därefter. Vi kontaktar då flygbolaget för att kontrollera tillgänglighet. Uppgraderingar bekräftas alltid i mån av plats och enligt respektive flygbolags villkor.

Försäkring
Det är mycket viktigt att vara riktigt försäkrad och TEMA rekommenderar Solids reseförsäkring.

Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/reseforsakringar/

Inför resan


Adapter
Adapter behövs normalt inte för resor till Frankrike. Frankrike använder eluttag av typ C och E, som fungerar med de flesta svenska kontakter. Om behov av adapter ändå uppstår kan den köpas på flygplatsen, i större butiker eller i vissa fall på hotellet eller ombord.

Ankomst
Samling för resans deltagare sker på ankomstflygplatsen, där TEMAs reseledare möter i ankomsthallen. Vid vissa avgångar tas gruppen i stället emot av vår lokala samarbetspartner, som håller en skylt med TEMAs namn och finns till hands tills TEMAs reseledare ansluter. På vissa avresor anländer deltagarna med olika flyg och vid olika tider. Det kan därför förekomma en kortare väntan tills hela gruppen är samlad innan vidare färd till fartyget.

Bagagevikt och förlorat bagage
Varje flygbolag har egna regler för tillåten bagagevikt, beroende på reseklass och biljettyp. Kontrollera alltid biljetten eller flygbolagets hemsida, eftersom övervikt kan medföra extra kostnader. Vid resor med flera flygbolag rekommenderas att utgå från den lägsta tillåtna viktgränsen. Eventuella kostnader för övervikt betalas av resenären.

Om bagaget inte anländer måste en PIR-rapport (Property Irregularity Report) fyllas i vid bagagebandet och innan tullen passeras. Rapporten görs alltid i ankomsthallen. På vissa flygplatser sker detta via bemannad disk, på andra via särskilda automater och i vissa fall via flygplatsens hemsida eller app. I samband med anmälan efterfrågas adress eller kontaktuppgift till det första boendet på resan. Viktiga mediciner, värdesaker och nödvändigheter ska alltid packas i handbagaget.

Transporter och utflykter
Under resan används buss för transporter mellan flygplats, fartyg och de utflykter som ingår enligt programmet. Bussarna är anpassade efter gruppens storlek och hyrs in från lokala, välrenommerade företag som håller en god standard för Frankrike. För att ge alla en rättvis upplevelse roterar vi sittplatser dagligen utan undantag, vilket informeras om vid resans början.

Dricks
På VIVA Cruises ingår obligatorisk dricks redan i kryssningspriset genom rederiets VIVA All-Inclusive-koncept. Det innebär att ingen extra serviceavgift läggs på din hyttnota under kryssningen. Om du ändå vill visa extra uppskattning, exempelvis till den som städar hytten eller serverar i restaurangen, är detta helt frivilligt och beloppet bestämmer du själv.

Fysisk ansträngning och tillgänglighet
Detta är ingen vandringsresa, men under utflykterna promenerar vi en del i historiska stadskärnor och på platser där underlaget kan vara ojämnt, exempelvis kullersten, trappor och sluttande gator. Räkna med att vi går omkring 3 kilometer per dag, ibland i lugn takt och med flera stopp.

För att kunna delta i hela utflyktsprogrammet och få fullt utbyte av resan krävs en viss rörlighet. Resan rekommenderas därför inte för personer som har svårt att gå på ojämnt underlag eller att ta sig upp och ned för trappor.

Ombord finns hiss mellan restaurangen samt Ruby- och Diamond-däck. Observera att det är 12 trappsteg till soldäck och 6 trappsteg till Emerald-däck.

Gruppstorlek
För TEMA står resan och resenären i fokus. Tillsammans möter vi människor, kulturer, historia och landskap på ett nära och behagligt sätt. På denna resa är gruppstorleken 14–26 deltagare. Den svensktalande TEMA-reseledaren följer gruppen under resan och utflykterna enligt programmet.

Klimat och väderförhållanden
Kryssningen går genom södra Frankrike under oktober, då hösten vanligtvis erbjuder behagliga förhållanden för utflykter. Dagstemperaturerna ligger ofta omkring 10–17 grader, men variationer förekommer. Morgnar och kvällar kan vara svala, och dimma kan förekomma längs floden innan dagen klarnar upp.

Regn kan förekomma, men är vanligtvis inte ihållande. Hösten är också skördetid i Rhônedalen och Provence, då vinodlingarna skiftar färg och landskapet får en tydlig höstkaraktär.

Aktuella väderprognoser bör kontrolleras närmare avresan.

Klädsel
Kläder som kan kombineras i lager rekommenderas, eftersom temperaturen kan variera mellan morgon, dag och kväll. Ta med en varm tröja eller tunn jacka samt regnjacka eller paraply.

Bekväma skor med stabil sula är viktiga, eftersom utflykterna innehåller promenader i historiska stadsmiljöer, på kullersten och i vissa fall i lätt kuperad terräng. Ombord är klädseln ledig. Till gemensamma middagar kan ett något finare, men fortfarande avslappnat, ombyte vara trevligt. Formell klädsel krävs inte.

Vid eventuella besök i kyrkor eller andra religiösa byggnader rekommenderas klädsel som täcker axlar och knän.

Religiösa högtider och platser
Frankrike har en lång kristen tradition, och kyrkoåret kan påverka öppettider och tillgänglighet vid kyrkor och vissa historiska byggnader, särskilt under större helgdagar. Vid besök i kyrkor och andra religiösa platser gäller respektfull klädsel. Gudstjänster och ceremonier kan innebära begränsad tillgänglighet för besökare.

Om rederiet
VIVA Cruises är ett tyskt flodkryssningsrederi med säte i Düsseldorf. Bakom varumärket står den schweiziska, familjeägda koncernen Scylla AG, som har lång erfarenhet av flodkryssningar i Europa.

Rederiets VIVA All-Inclusive-koncept innebär att måltider, ett urval av drycker, minibar, wifi och dricks till besättningen ingår ombord. Ombordmiljön präglas av personlig service, flexibla måltidstider och en ledig atmosfär.

Om fartyget VIVA VOYAGE
Under kryssningen bor vi ombord på VIVA VOYAGE, ett bekvämt flodkryssningsfartyg för upp till 152 gäster. Ombord finns huvudrestaurangen RIVERSIDE med flexibla middagstider och fri bordsplacering samt Panorama Lounge, där det går att slå sig ner med kaffe eller något att dricka medan landskapet passerar utanför.

Fartyget har även wellnessavdelning med bastu och ångbad. På soldäck finns utsiktsytor, putting green och jacuzzi. För den som vill utforska omgivningarna på egen hand finns cyklar att låna utan kostnad, i mån av tillgång och enligt rederiets villkor.

Boende ombord
VIVA VOYAGE har 76 hytter och tar emot upp till 152 gäster. På Diamond- och Ruby-däck har hytterna franska balkonger, vilket ger möjlighet att njuta av landskapet direkt från hytten. Här finns främst tvåbäddshytter på cirka 15 m² samt Junior Suites på cirka 19 m².

På Emerald-däck har hytterna fasta fönster som inte kan öppnas, men i övrigt samma bekväma standard.

Alla hytter är utrustade med platt-tv, kostnadsfri minibar, skönhetsprodukter från RITUALS®, hårtork, värdeskåp, luftkonditionering, dusch och toalett.

Fler bekvämligheter ombord
Ombord finns lounge samt den franska bistron VINO VINO på Diamond-däck. Hiss finns mellan restaurangen samt Ruby- och Diamond-däck. Observera att soldäck nås via 12 trappsteg och Emerald-däck via 6 trappsteg.

Mat och dryck ombord
VIVA All-Inclusive omfattar cava som välkomstgest i hytten, generös frukostbuffé, à la carte-lunch och fyrarättersmiddagar. Snacks finns tillgängliga dygnet runt, och en gång under resan serveras High Tea.

Obegränsat kaffe, te, läsk, mineralvatten, ett urval av viner och öl samt ett brett sortiment av spritdrycker ingår. Minibaren fylls på dagligen. Även wifi och dricks till besättningen ingår i kryssningspriset.

Meddela eventuella allergier eller behov av specialkost redan vid bokning. Möjligheten att anpassa måltider kan variera beroende på utflyktsmål och lokala restauranger.

Tidsskillnad
Det är ingen tidsskillnad mellan Frankrike och Sverige.

Valuta och kontanter
Euro (EUR).

Det är individuellt hur mycket kontanter som behövs under en resa, men för att täcka mindre utgifter under utflykterna rekommenderas ett mindre belopp i euro. Räkna med utgifter på ca 250 kronor per dag. De vanligaste bank- och kreditkorten accepteras generellt i butiker och restauranger. Uttagsautomater finns i städerna som besöks under resan.

För aktuella valutakurser hänvisas till bank eller växlingskontor.


Lästips

Lyon – Gastronomins huvudstad och porten till Rhône

Provence – Peter Mayle

Arles och van Gogh – Martin Bailey

Avignon och påvarnas palats – historiska guider om Provence

The Wines of the Rhône Valley – John Livingstone-Learmonth


Med reservation för eventuella ändringar i programmet, fartygets faciliteter och rederiets utbud ombord.

Hotell/boende

Kommentarer

Standardhytterna på Ruby-däck är slutsålda.

Det finns fortfarande Premium-hytter på Diamond-däck från ca 20 000 SEK per person i delad dubbelhytt, samt hytter på Emerald-däck från ca 14 700 SEK per person i delad dubbelhytt.

Premium-hytt ger bättre utsikt och ligger något dyrare, medan Emerald-hytt är ett mer prisvärt alternativ.

Önskemål om annan däckplacering eller enkelhytt hanteras på förfrågan till rederiet.

VIVA Voyage däckplan

Andra Cruise

Detta ingår i resan

• Flyg till Lyon t/r
• 7 övernattningar i utsideshytt
• 7 frukostar
• 6 luncher
• 7 middagar
• 1 flaska mousserande vin i hytten
• Dryckespaket
• Hamnavgifter och skatter
• Utvalda utflykter och inträden enligt program
• TEMA-reseledare

Resfakta

Dag 1
Flyg Skandinavien – Lyon. Busstransfer till hamnläge, 10 km. Ombordstigning på kryssningsfartyget VIVA Voyager. Middag ingår. Avgång från Lyon kl 23.00. Sju övernattningar ombord.

Dag 2
Ankomst Tournon kl 07.30. Utflykt till Chevals drömpalats. Vinvandring på eftermiddagen. Frukost, lunch och middag samt vinprovning ingår. Fartyget ligger vid kaj hela dagen och avgår kl. 18.00.

Dag 3
Ankomst Avignon kl 08.00. Stadsvandring till fots i Avignon. Bussutflykt till Gordes och Roussillon. Frukost, lunch och middag ingår. Fartyget ligger kvar över natten i Avignon.

Dag 4
Besök vid Pont du Gard och ledig eftermiddag. Fartyget lämnar Avignon kl. 17.00. Frukost, lunch och middag ingår. Fartyget ankommer Arles kl 20.30.

Dag 5
Besök vid Les Baux-de-Provence och en olivoljeproducent. Stadspromenad i Arles. Fartyget lämnar Arles kl 18.00. Frukost, lunch och middag ingår.

Dag 6
Ankomst Viviers kl 05.30. Kort stopp. Utflykt till Ardèche och Lavendelmuseet. Fartyget lämnar Viviers för färd mot Lyon kl 14.00. Frukost, lunch och middag ingår.

Dag 7
Ankomst Lyon kl 08.00. Stadspromenad och metro i Lyon med smakprov. Utflykt till Beaujolais med vinprovning. Frukost, lunch och middag ingår.

Dag 8
Utcheckning, busstransfer till Lyons flygplats, 10 km. Flyg Lyon – Skandinavien. Frukost ingår.

Andra Cruise

Den här webbplatsen är registrerad på wpml.org som en utvecklingswebbplats. Byt till en nyckel för produktionsplats till remove this banner.