Japan – från Tokyo till Hiroshima– en resa i Solens rike
Höjdpunkter
- Kanazawa – trädgårdar, hantverk och historiska kvarter
- Kyoto – zenträdgårdar, Guldpaviljongen och shogunens borg Nijo
- Shinkansen – snabbtåg mellan flera av resans viktigaste platser
- Hiroshima och Miyajima – historia, minne och en av Japans mest kända ömiljöer
- Shirakawa-go – världsarv med traditionella hus i de japanska alperna
Resfakta
Länder: Japan
Typ av resa:
Reslängd: 12 dagar
Gruppstorlek: 15-26 personer
Inresekrav: Nej
Ingår i alla våra resor
- Svensktalande TEMA-reseledare
- Små grupper
- Noggrant utvalda flyg och hotell
- Utvalda måltider
- Entréavgifter enligt program
- Trygghet med resegaranti
Dagsprogram
2026
Dag 1 Avresa mot Japan – Solens rike
Resan mot Japan börjar – landet där höghastighetståg, tempel, trädgårdar och vardagens små ritualer bildar en egen rytm. Under de kommande dagarna färdas vi från Tokyos skyline till Kyoto, Kanazawa, Hiroshima och Osaka, med nedslag i både Solens rikes historia och nutid.
Kom ihåg att ta med adapter, typ A, med två flata stift.
Inför resan behöver inreseformaliteterna fyllas i via Visit Japan Web. Ta en skärmdump av QR-koden, så att den finns tillgänglig vid ankomst.
Dag 2 Tokyo – första mötet med Shinjuku och stadens höghus
Ankomst till Tokyo. TEMA-reseledaren möter gruppen i ankomsthallen med TEMA-skylt. Vi reser med buss till Shinjuku och området kring Tokyo Metropolitan Government Building i Nishi-Shinjuku.
Tokyo är en av världens största stadsregioner, men staden består snarare av många sammanväxta centrum än av en enda kärna. Här möts affärsdistrikt, shintohelgedomar, små restauranggator, varuhus och järnvägsstationer i ett stadslandskap där ordning och intensitet ofta går sida vid sida.
Tokyo Metropolitan Government Building ritades av Kenzo Tange och invigdes 1991. Byggnaden är 243 meter hög och består av två torn med 48 våningar. Från observationsdäcken, 202 meter över marken, får vi en första överblick över Tokyo. Vid klart väder kan man se både Mount Fuji och Tokyo Tower.
Shinjuku är ett av Tokyos viktigaste nav. Shinjuku Station hanterar flera miljoner resenärer per dag och området rymmer shopping, kontor, nöjeskvarter och det livliga Kabukicho.
Beroende på flygets ankomst ingår antingen lunch eller middag idag.Tre nätter i Tokyo. [L eller M]
Dag 3 Tokyo – Tsukiji, Ginza, Asakusa och Senso-ji
Dagens program genomförs till fots och med kollektivtrafik. Det är ett bra sätt att förstå Tokyo: genom tunnelbanegångar, övergångsställen, kvartersbutiker och plötsliga fickor av stillhet vid tempel och helgedomar.
Vi inleder dagen i Tsukiji, där vi rör oss genom gränderna kring den yttre marknaden. Här finns fisk, skaldjur, torkad tång, köksknivar, porslin och små matställen. Området visar hur nära japansk matkultur är knuten till råvara, säsong och hantverk.
Efter besöket i Tsukiji promenerar vi cirka 15–20 minuter till Ginza. Att promenera i Ginza har varit ett begrepp sedan slutet av 1800-talet, och området är fortfarande en tydlig scen för japansk konsumtionskultur, design och teknik. Här får vi egen tid bland varuhus, butiker och passager.
Därefter tar vi tunnelbanan till Asakusa, där spåren av det äldre Edo fortfarande märks. Området var tidigare ett av stadens viktigaste nöjeskvarter med teatrar, tehus och folkliv. Vi går genom Nakamise-arkaden med små butiker som säljer kimonotillbehör, riskakor, solfjädrar och amuletter.
Vi besöker Senso-ji, även kallat Kannon-templet, ett av Tokyos mest besökta buddhistiska tempel. Portarna, rökelsekaret och den fem våningar höga pagoden ger en tydlig kontrast till stadens moderna siluett.
Dagen kan avslutas i Asakusa. Den som vill kan stanna kvar och utforska området på egen hand, eller återvända tillsammans med reseledaren. Ett 48-timmars metrokort ingår och gäller både denna utflyktsdag och den följande lediga dagen.
Programordningen kan variera beroende på hotellets läge. [F]
Dag 4 Tokyo på egen hand – Ueno, Meijihelgedomen, Shibuya eller Ginza
I dag disponeras tiden fritt. Tokyo rymmer många skilda världar, och en ledig dag ger möjlighet att följa ett eget intresse: konst, historia, arkitektur, shopping, trädgårdar eller stadsliv.
Ueno-parken samlar flera viktiga museer, särskilt Nationalmuseet med konst, keramik, svärd och buddhistisk skulptur. Parken är också en av Tokyos klassiska platser för körsbärsblomning under våren.
Det kejserliga palatsets yttre områden med vallgravar, broar och kraftiga stenbefästningar ger perspektiv på maktens geografi i det gamla Edo. Meijihelgedomen i skogen vid Harajuku visar en annan sida av staden, där shintotradition och stadsplanerad natur skapar en stilla inramning.
Den som är intresserad av teknik och subkultur kan söka sig till Akihabara med elektronik, komponenter, retrospel och figurer. För trender, shopping och kvällspuls ligger Shibuya nära till hands. Det är också enkelt att kombinera Shibuya med Harajuku och Omotesando, eller att återvända till Ginza för större butiker och varuhus.
Med 48-timmars metrokortet kan man enkelt sätta samman egna rutter utan att tänka på separata biljetter. Populära utställningar, föreställningar och restauranger bör bokas i god tid före avresa. [F]
Dag 5 Shinkansen till Takayama – japanska alperna, ryokan och kaiseki
Med Shinkansen, Japans snabbtåg, reser vi till Nagoya, Toyotas hemstad. Vid klart väder finns chans att se Fuji på vägen. I Nagoya byter vi till lokaltåg och fortsätter mot Takayama.
Tågsträckan räknas som en av Japans vackrare. Vi rör oss upp i bergen längs floder, risfält och mindre samhällen. Takayama ligger i Hida-regionen, mitt i det japanska alplandskapet.
Den här delen av Japan var länge isolerad under delar av året, vilket gjorde att äldre hantverkstraditioner levde kvar. Takayama växte fram under Edoperioden, 1603–1868, som ett administrativt och hantverksmässigt centrum. Staden styrdes direkt av Tokugawa-shogunatet, bland annat på grund av områdets skogar och skickliga byggnadshantverkare.
Under rundturen i Takayama besöker vi ett museum med flera hundra år gamla festivalvagnar. Vagnarna används under stadens vår- och höstfestivaler och visar den tekniska precision och dekorativa tradition som Hida-hantverkarna blivit kända för.
Vi övernattar på ryokan, ett traditionellt japanskt gästhus. Här får vi prova kaiseki ryori, en formell måltid med många små rätter där råvara, säsong och presentation är centrala delar av upplevelsen. Efter middagen finns möjlighet att prova hotellets onsenbad.
Observera: ta endast med en mindre väska för övernattningen i Takayama. Det stora bagaget transporteras separat till hotellet i Kyoto, eftersom Shinkansen inte har plats för många stora resväskor. Mindre kabinväskor går bra och kan placeras på bagagehyllan vid sätet. Badkläder behövs inte på ryokan. Välj gärna skor som är lätta att ta av och på, eftersom skor ofta tas av vid besök i traditionella japanska miljöer. [F.M]
Dag 6 Takayama, Shirakawago och Kanazawa – Hida-bergen och världsarv
Vi besöker Takayama Jinya, den enda bevarade byggnaden av sitt slag i Japan. Det var ett regionalt regeringskontor från Edoperioden, där shogunatets tjänstemän administrerade Hida-distriktet. Byggnaden användes från 1692 ända fram till 1969.
Interiören vittnar om ett effektivt administrativt system: tatamirum, förhörsrum, rislager och skjutdörrar mellan olika delar av ämbetsmännens arbetsmiljö. Besöket ger en konkret bild av hur Japan styrdes före modern tid.
Vi fortsätter med buss genom Hida-bergen, med utsikt över floddalar, skogar och bergsbyar. Under resan besöker vi Shirakawago, en by som tillsammans med närliggande Gokayama finns med på Unescos världsarvslista tack vare sina traditionella hus med branta halmtak i gassho-zukuri-stil.
Byggnaderna är anpassade till ett landskap med tunga snöfall. Taken, som liknar händer i bön, leder bort snön och skapar höga vindsvåningar som historiskt användes för bland annat silkesproduktion. Här blir förhållandet mellan klimat, byggnadsteknik och vardagsliv tydligt.
Lunch äts i Shirakawa-go eller i Takayama, beroende på dagens logistik.
Sent på eftermiddagen kommer vi till Kanazawa. Den som vill ta en kvällspromenad kan besöka Kanazawa station, där Tsuzumi-mon, en träport inspirerad av japanska trummor, möter Motenashi Dome, en stor glaskupol som fungerar både som väderskydd och symbol för stadens gästfrihet.
Observera: ta endast med en mindre väska för övernattningen i Kanazawa. Det stora bagaget transporteras separat till hotellet i Kyoto. [F.L]
Dag 7 Kanazawa och vidare till Kyoto – Kenroku-en, samurajkvarter och geishamiljöer
Kanazawa växte fram under den inflytelserika Maeda-klanen, som styrde området under Edoperioden. Stadens rikedom lade grunden för hantverk, trädgårdskonst, teceremoni och en kultur som fortfarande präglar Kanazawa.
Vi börjar i samurajkvarteret Nagamachi, där smala gator, jordmurar och diskreta portar speglar den äldre samhällsordningen. Här går vi in i familjen Nomuras hus och ser interiörer med fin träbearbetning och en liten, prisbelönt välkomponerad trädgård.
Vid besök i traditionella hus och vissa kulturmiljöer tar man ofta av sig skorna. Skor som är lätta att ta av och på rekommenderas därför denna dag.
Därefter ägnar vi tid åt Kenroku-en, stadens främsta sevärdhet och en av Japans tre klassiska landskapsträdgårdar. Här rör vi oss mellan dammar, stigar, stenarrangemang och välbalanserade vyer. Trädgården sägs förena sex ideal: rymd, avskildhet, konstfullhet, ålder, vatten och vida vyer.
Avslutningsvis promenerar vi i området vid floden Asanogawa och besöker de bevarade geishakvarteren, framför allt Higashi Chaya. Här ligger tehus med träfasader, små butiker med bladguld, konfekt och te. Området visar hur musik, dans, hantverk och tehusens traditioner fortfarande lever i stadsmiljön.
På eftermiddagen fortsätter vi med tåg mot Kyoto. Under resan ser vi Japans största sjö, Biwa, från tåget. Vid ankomst promenerar vi den korta sträckan till hotellet. Tre nätter i Kyoto. [F]
Dag 8 Kyoto – zenträdgårdar, Guldpaviljongen och shogunens borg
Kyoto var Japans kejserliga huvudstad i över tusen år och är fortfarande en av landets viktigaste platser för tempelarkitektur, trädgårdskonst och hovkultur. Här blir Japans äldre historia konkret i stenlagda gångar, träbyggnader, palatsmiljöer och stilla tempelträdgårdar.
Vi inleder dagen vid Ryoanji, känt för sin torra zenträdgård. Femton stenar ligger placerade i ett fält av krattat grus, inramat av en åldrad lermur. Från ingen vinkel syns alla stenar samtidigt, vilket har gjort trädgården till en av Japans mest omtolkade miljöer.
Därefter besöker vi Kinkakuji, Guldpaviljongen. Byggnaden speglar sig i dammen och de övre våningarna är täckta av bladguld. Den nuvarande paviljongen är en rekonstruktion från 1950-talet, efter att originalet brann ner.
Vi fortsätter till Nijo-borgen, Tokugawa-shogunens residens vid officiella besök i Kyoto. Här visar vallgravar, portar, målade skjutdörrar och näktergalsgolv hur arkitektur också kunde fungera som maktspråk.
Även i Kyoto besöker vi tempel- och palatsmiljöer där skorna ibland tas av. Skor som är lätta att ta av och på är därför praktiskt denna dag. Under dagen äter vi lunch. [F.L]
Dag 9 Kyoto på egen hand – tempel, Filosofstigen och äldre kvarter
Dagen är fri för egna upptäckter i Kyoto. Staden är lättare att förstå när man rör sig mellan dess olika lager: tempel, handelsgator, hantverkskvarter, parker och moderna stationsmiljöer.
Ett besök vid Ginkakuji, den så kallade Silverpaviljongen, kan rekommenderas. Templet ligger vid foten av Higashiyamabergen och är starkt förknippat med den estetiska kultur som växte fram under 1400-talet, där enkelhet, asymmetri och naturmaterial fick stor betydelse.
Härifrån är det enkelt att följa Filosofstigen, en grusad promenadväg kantad av körsbärsträd, mindre tempel och små kaféer. Promenaden följer en kanal och visar en lugnare sida av Kyoto.
För den som vill handla finns flera alternativ, från varuhus som Takashimaya och Isetan till Don Quijote, där allt från snacks till souvenirer säljs under samma tak. TEMA-reseledaren ger gärna tips och praktisk vägledning. [F]
Dag 10 Hiroshima och Miyajima – Fredsparken, okonomiyaki och Itsukushimahelgedomen
Vi inleder dagen med en morgonpromenad till stationen och reser med Shinkansen mot Hiroshima.
I Hiroshima går tankarna oundvikligen till morgonen den 6 augusti 1945, då atombomben föll över staden kl. 08.15. Stora delar av Hiroshima utplånades, och stadens namn skrevs in i världshistorien. Dagens Hiroshima är samtidigt en modern stad där minne, återuppbyggnad och fredsarbete är centrala delar av stadsbilden.
Vi besöker Fredsparken och fredsmuseet, där fotografier och föremål berättar om förödelsen. A-Bomb Dome, tidigare en industribyggnad, står kvar som ruin och minnesmärke.
Till lunch provar vi Hiroshimas okonomiyaki, en lokal specialitet som tillagas i lager med kål, nudlar, sås och valfri fyllning.
På eftermiddagen tar vi färjan till Miyajima, en ö som räknas som helig mark inom shinto. Här besöker vi Itsukushimahelgedomen, byggd på pålar i havet. Den stora röda torii-porten reser sig ur vattnet och visar hur shinto ofta låter landskap, hav och byggnad samspela.
Vid högvatten ser både helgedomen och porten ut att sväva över vattenytan, medan man vid lågvatten kan gå ut till portens fot.
Observera: ta endast med en mindre väska för övernattningen i Hiroshima. Det stora bagaget transporteras separat till hotellet i Osaka. [F.L]
Dag 11 Osaka – Dotonbori, matstad och avskedsmiddag
Även i Hiroshima ligger hotellet på gångavstånd från stationen. På morgonen reser vi vidare med Shinkansen till Osaka, Japans tredje största stad.
Osaka har länge varit en handelsstad och brukar ofta beskrivas som mer direkt, livlig och matglad än Kyoto och Tokyo. Under Edoperioden var staden ett viktigt centrum för ris- och varuhandel, och den kommersiella prägeln märks fortfarande i stadens restaurangkultur och nöjeskvarter.
Från hotellet går vi till Dotonbori, Osakas nöjes- och shoppingstråk, känt för sina många restauranger och ljusstarka skyltar. Här ser vi bland annat Glico Running Man, en neonskylt från 1935 som blivit en symbol för Osaka.
Dotonbori är också känt för stora reklamskyltar, som den rörliga krabban vid Kani Doraku, och för klassiska rätter som takoyaki och okonomiyaki. Efter incheckning på hotellet avslutar vi dagen och resan med en gemensam avskedsmiddag. [F.M]
Dag 12 Hemresa från Osaka
Hemresan till Europa börjar från Osakas flygplats Kansai, ofta kallad KIX. Flygplatsen ligger på en konstgjord ö utanför Osaka och är ett tydligt exempel på Japans moderna ingenjörskonst.
I de flesta fall tar vi rapidtåget till flygplatsen. Stationen ligger cirka fem minuters promenad från hotellet. Vid alternativa hotell kan transfern i stället ske med buss.
På vissa avgångar sker transfern till flygplatsen med engelsktalande assistent. TEMA tackar för denna gång. [F]
Dagsprogram
2027
Dag 1 Avresa mot Solens rikeDags för avresa till Solens rike! Flyg till Tokyo.(Glöm inte adaptern typ A med två platta stift)
Dag 2 Tokyo – Kappabashi och Asakusa
Ankomst till Tokyo. Reseledaren väntar i ankomsthallen på flygplatsen med röd TEMA-skylt. Med buss går färden in mot staden, där Tokyos skala gradvis blir tydlig: motorleder i flera plan, bostadskvarter, kontorsdistrikt och plötsliga gröna fickor mellan bebyggelsen. Tokyo är ett skiktat stadslandskap där hypermoderna stadsdelar möter kvarter med shintotempel och små izakayas. Bakom skyskrapor och neonskyltar finns ett vardagsliv av pendeltåg, konbini-kultur och noggrant säsongsbetonad mat.
Staden fungerar som landets ekonomiska motor och kulturella laboratorium – alltid på väg men rotad i ritual och hövlighet.
Vi inleder vistelsen i Kappabashi, Tokyos berömda köks- och restauranggata. Längs denna drygt kilometerlånga sträcka har restaurangägare, kockar och entusiaster i över hundra år handlat knivar, keramik, köksredskap och serveringsdetaljer. Här finns allt från handsmidda japanska knivar till de välkända plastmodellerna av maträtter som används utanför restauranger – ett tydligt uttryck för den japanska precisionen även i det vardagliga.
Därefter fortsätter vi till Asakusa, ett område som bevarat mycket av atmosfären från Edo-tidens Tokyo. Området var tidigare stadens främsta nöjeskvarter med kabukiteatrar och geishahus, och delar av den historiska strukturen märks ännu. Vi besöker Senso-ji, Tokyos äldsta buddhisttempel, och passerar den livliga Nakamise-arkaden där små butiker säljer traditionella sötsaker, solfjädrar, textilier och religiösa amuletter.
Under dagen ges möjlighet till lunch på egen hand i området runt Asakusa. En välkomstmiddag ingår på kvällen. Tre nätter i Tokyo.
[M]
Dag 3 Stadsrundtur i Tokyo – Shibuya och Ginza
Under dagens program förflyttar vi oss till fots och med kollektivtrafik, vilket ger en konkret känsla för Tokyos rytm: täta pendlarflöden, effektiva byten och snabba förskjutningar mellan stadsrum med helt olika uttryck.
Vi börjar i Shibuya, ett av Tokyos mest samtida stadslandskap och ett koncentrat av rörelse, handel och populärkultur. Här upplever vi den berömda korsningen där tusentals människor korsar gatan samtidigt i ett exakt koreograferat vardagsflöde. Området speglar Tokyos unga och trendkänsliga sida, med mode, musik, digitala skärmar och caféer tätt sammanvävda i stadsväven. Shibuya har under de senaste åren genomgått stora förändringar, med nya höghus, gångstråk och stationsmiljöer som knyter samman stadsdelen vertikalt och horisontellt.
Med tunnelbana fortsätter vi till Ginza, Tokyos klassiska affärs- och promenadstråk. Här förändras tempot och uttrycket: breda boulevarder, varuhus i flera våningar, eleganta passager och arkitektur som ofta signerats av internationellt tongivande arkitekter. Att flanera i Ginza har varit ett begrepp sedan slutet av 1800-talet, och området fungerar fortfarande som en scen för japansk konsumtionskultur, design och teknisk innovation. Tid ges för egen promenad bland butiker, varuhus och caféer.
Dagen kan avslutas här, med möjlighet att stanna kvar i området på egen hand. Reseledaren följer med dem som vill ta sig tillbaka till hotellet.
Det blir en del promenader denna dag – in och ut ur tunnelbanestationer, gångar och övergångar – men just därför är det ett utmärkt sätt att närma sig storstaden och snabbt bli trygg i hur systemet fungerar. Med TEMA ingår ett 48-timmars tunnelbanekort som gäller både denna utflyktsdag och den följande lediga dagen, vilket ger flexibilitet för egna upptäckter.
(Obs: programmets ordning kan variera beroende på hotelläge.) [F]
Dag 4 Ledig dag i Tokyo
Idag disponerar vi tiden fritt. Tokyo rymmer flera “universum” och några dagar räcker bara till smakprov, så vi pekar på några möjliga riktningar för den som vill ha stöd. Uenoparken samlar tunga museer – särskilt Nationalmuseet med konst, keramik, svärd och buddhistisk skulptur – samt andra institutioner på kort gångavstånd. Det Kejserliga palatsets yttre områden med vallgravar och massiva stenarmeringar ger perspektiv på maktens geografi, och under våren kan körsbärsblomningen runt vallgravarna och i Ueno bli en vit‑rosa kuliss.
Meiji‑helgedomen i sin lummiga skog vid Harajuku erbjuder stillhet som kontrast till stadens brus. Teknik- och subkultursintresserade kan söka sig till Akihabara där Chuo‑dori och varuhusens våningar rymmer elektronik, komponenter, retrospel och figuriner.
Sök upp Omotesandō för mode och design, eller återvänd till Ginza för varumärkesflaggskepp och Roppongi för samtidskonst på Mori konstmuseum och National Art Center. TEMAs reseledare finns till hands med fler tips.
Med 48‑timmars tunnelbanekortet kan man enkelt pussla ihop egna rutter utan att tänka på biljetter. Populära utställningar, föreställningar och eftertraktade restauranger bokas med fördel långt före avresa
[F]
Dag 5 Åk med Shinkansen och bo på ryokan
Med shinkansen, det välkända japanska supertåget, går rundresan nu till Nagoya, Toyotas hemstad. En solig dag har man chansen att se Fujiberget på vägen. I Nagoya byter vi till lokaltåg för att fortsätta mot Takayama. Sträckan är känd som en av Japans vackraste tågresor och vi färdas upp i bergen, utmed floder risfält och teodlingar. Takayama är beläget mitt i det japanska alplandskapet. Dessa delar av Japan var till för bara några årtionden sedan tämligen isolerade under stora delar av året och här lever därför en ålderdomlig hantverkskultur kvar. Takayama växte fram under Edo-perioden (1603–1868) som ett viktigt administrativt och hantverksmässigt centrum i Hida-regionen.
Staden styrdes direkt av Tokugawa-shogunatet, vilket var ovanligt för en så avlägsen plats – detta tack vare områdets rikedomar i form av skog och skickliga hantverkare. De berömda Hida-snickarna anlitades i hela landet för sina byggnadskunskaper.
Takayama blev därför en välorganiserad stad med stadskvarter för köpmän, samurajer och tempel, och en rik materiell kultur. Under vår rundtur i Takayama besöker vi ett museum med Takayamas främsta skatt, de flera hundra år gamla kortegevagnarna som tas ut under stadens populära vår och höstfestivaler.
Vi övernattar på ett traditionellt japanskt värdshus – ryokan. Här provar vi på Japans motsvarighet till haute-cuisine, nämligen kayseki ryori. De många smårätterna presenteras mycket estetiskt och förefaller aldrig ta slut. Efter maten kanske du provar spa-avdelningen på ryokan med underbara varma japanska onsen-bad. Läs mer om övernattningen på ryokan här.
Observera, ta med endast en liten väska för övernattning i Takayama. Det stora bagaget transporteras separat till hotellet i Kyoto. Detta för att Shinkansen inte har bagageutrymme för så många stora bagage. Mindre kabinväskor går bra, de kan placeras på bagagehyllan vid sätet.Badkläder behövs inte för ryokan. [F-M]
Dag 6 Sagobyn Shirakawa-go
Besök på Takayama Jinya, den enda bevarade byggnaden av sitt slag i Japan – ett regionalt regeringskontor från Edo‑perioden som användes av shogunatets tjänstemän för att administrera Hida-distriktet. Byggnaden användes från 1692 ända fram till 1969, vilket gör den unik inte bara i sin arkitektur utan även i sin kontinuitet. Exteriören kan påminna om ett mindre slott, men interiören vittnar om effektiv byråkrati: tatamirum för förhör, förrådsutrymmen för ris som skatteinbetalning och skjutdörrar mellan tjänstemännens olika avdelningar. Ett besök här ger oss en konkret bild av hur Japan styrdes före modern tid.
Resan fortsätter sedan med buss längs en bitvis mycket vacker väg genom Hida‑bergen, med utsikt över floddalar, skogar och bergsbyar. Särskilt under senhösten är landskapet spektakulärt, med lönnar och ginkgo som färgar sluttningarna i rött, gult och orange. På vägen besöker vi Shirakawa‑go, en by som tillsammans med närliggande Gokayama är Unesco‑världsarv tack vare sina traditionella boningshus med halmtak i gasshō-zukuri‑stil.
De branta taken – som liknar händer i bön – är byggda för att tåla den tunga snön på vintern. Husen är ofta tre våningar höga, med silkestillverkning eller andra näringar på övervåningarna. Lunch intas i Shirakawa-go eller i Takayama, beroende på dagens logistik.
Sent på eftermiddagen anländer vi till Kanazawa, och för den som vill ta en kvällspromenad rekommenderar vi ett besök på Kanazawa station. Här möts man av Tsuzumi-mon, en port i trä inspirerad av det japanska dramats trummor, och Motenashi Dome, en glaskupol som fungerar som väderskydd och symbol för stadens gästfrihet. Mellan port och kupol hittar vi en digital vattenklocka och ett öppet torg, medan själva stationskomplexet rymmer köpcentrumet Hyakubangai, fyllt med butiker, lokala delikatesser och restauranger. Stationens ombyggnad ritades av arkitekten Ryūzō Shirae och färdigställdes 2005 – idag räknas den som en av Japans mest imponerande stationsmiljöer.
Observera: ta endast med en mindre väska för övernattning i Kanazawa, då det stora bagaget transporteras separat till hotellet i Kyoto. [F–L]
Dag 7 Maedaklanens Kanazawa
Omgivna av de rika jordbruksbygderna ser vi hur Kanazawa växte under 1600–1800‑talen under den framsynta och förmögna Maeda‑klanens ledarskap, något som lade grunden för stadens starka hantverks- och kulturliv. Utflyktsprogrammet börjar i samurajdistriktet Nagamachi, där de smala, svängda gatorna och lervallarnas diskreta portar speglar den forna samhällsordningen. Vi besöker familjen Nomuras hus och studerar interiörer med fintträarbete och den lilla, välkomponerade trädgården – ett koncentrat av estetik och rang.
Gott om tid ägnas åt Kenroku‑en, stadens främsta sevärdhet och en av Japans tre klassiska landskapsparker. Vi rör oss mellan dammar, stigar och lyktor och noterar hur parken förenar de sex idealen: vidd, högtidlighet, noggrant arrangerade partier, svalka genom vatten, åldrande patina samt ett inbjudande utseende.
Avslutningsvis promenerar vi i området vid floden Asanogawa och besöker de bevarade geishakvarteren – främst Higashi Chaya. Här ligger träbeklädda tehus med gallerfasader (kimusuko) från senare Edo‑tid, små butiker för bladguld (en lokal specialitet), konfekt och te. Detta ger inblick i hur kvällarnas musik och dans fortfarande lever i området, och vi kan stiga in i ett museum för att se tatamirum, serveringsnischer och instrument. Ljuset över Asanogawa och de smala gränderna ger en tydlig kontrast till förmiddagens samurajmiljö.
På eftermiddagen går tåget till Kyoto. Under resan syns Japans största sjö från tåget, Biwasjön. Vid ankomst går vi den korta promenaden till vårt hotell. Här ser vi Kyoto Tower, stadens högsta byggnad, och mittemot ligger professor Hiroshi Haras stationsbyggnad – ett arkitektoniskt landmärke som blivit ett måste att besöka under en kväll i Kyoto. Den futuristiska konstruktionen från 1997 rymmer inte bara tågperronger utan också varuhus, hotell, restauranger och en spektakulär utsiktsplattform. Tre nätter i Kyoto. [F]
Dag.8 Kyotos historiska skatter
Kyoto, staden som rymmer några av Japans mest eleganta tempel, palats och trädgårdar, och där en förfinad livsstil har präglat hov, hantverk och ritualer i över tusen år. Att ha rötter i Kyoto anses fortfarande prestigefyllt. Staden är systerstad med Paris och skonades från bombningar under andra världskriget – man ansåg att Kyoto tillhörde “världen”.
Vi inleder dagen vid Ryoanji, berömd för sin torra zenträdgård – en av Japans mest gåtfulla. Här ligger femton stenar utplacerade i ett fält av krattat grus, inramat av en åldrande lermur. Från ingen vinkel syns alla stenar samtidigt, vilket har gett upphov till otaliga tolkningar kring kompositionens symbolik.
Därefter besöker vi Kinkakuji, den gyllene paviljongen. Den blänkande byggnaden speglar sig i sin damm och skapar en av landets mest ikoniska vyer. Övervåningarna är täckta i bladguld och kontrasten mellan det gyllene templet och de gröna tallarna är slående. Den nuvarande byggnaden är en rekonstruktion från 1950-talet, då originalet brann ner i en dramatisk händelse.
Stadsrundturen i Kyoto går vidare till Nijō-borgen, Tokugawa-shogunens residens vid officiella besök i Kyoto. Den massiva vallgraven och de kraftiga murverken vittnar om makt och kontroll. Inne i palatsbyggnaden finns de berömda näktergalsgolven, konstruerade för att “kvittra” vid minsta steg – en akustisk varning för lönnmördare. Palatsets rika dekorationer och skjutdörrsmålningar speglar shogunatets rikedom och kultur.
Efter besöket vid Nijō-borgen fortsätter programmet till Nishiki-marknaden, Kyotos klassiska matgata och vardagskök sedan flera hundra år. Marknaden har sina rötter redan i 1600-talet och växte fram som stadens främsta handelsplats för fisk, grönsaker och förädlade råvaror till hov, tempel och stadens hushåll. Idag löper den smala, täckta gatan parallellt med Shijōgatan och rymmer ett stort antal små stånd, specialbutiker och enkla restauranger.
Här finns ett ovanligt brett utbud av färdiga rätter, nudelsoppor, tempura, grillspett, inlagda grönsaker och sötsaker, vilket gör det lätt att hitta en lunch som passar både smak och tempo. Många restauranger är små och informella, ofta med några få platser, vilket ger möjlighet att äta gott utan långa väntetider. Nishiki är därför en naturlig plats för egen lunch och ett avslappnat avslut på dagens gemensamma program.
Nishiki-marknadens läge gör det också enkelt att fortsätta upptäckterna i Kyoto på egen hand, med shopping, caféer och promenader längs Shijōgatan och i de närliggande kvarteren. De som inte önskar stanna vid marknaden kan istället följa med reseledaren eller den lokala guiden med tunnelbana tillbaka till hotellet. [F]
Dag 9 Egen tid i Kyoto
Dagen är fri för egna upptäckter i Kyoto – en stad där tradition och vardagsliv möts i varje hörn. För den som vill ha inspiration finns v TEMA-reseledaren till hands med tips och praktisk vägledning. Vi kan varmt rekommendera ett besök vid Ginkakuji, den så kallade Silverpaviljongen, vackert belägen vid foten av Higashiyama-bergen. Härifrån är det enkelt att följa den rofyllda Filosofens promenad, en grusad stig kantad av körsbärsträd, små kaféer och mindre tempel.
För den shoppingsugna finns flera alternativ – från eleganta varuhus som Takashimaya och Isetan till det färgstarka och livliga Don Quijote, som erbjuder allt från snacks till souvenirer. [F]
Dag 10 Hiroshima och Miyajima
Dagen inleds med en morgonpromenad till stationen, där vi kliver ombord på shinkansen mot Hiroshima.
Väl framme i Hiroshima går tankarna ofrånkomligen till morgonen den 6 augusti 1945, då klockorna stannade kl. 08.15. En enda bomb utplånade stora delar av staden, och Hiroshimas namn skrevs in i världens kollektiva minne. Vi besöker Fredsparken – en plats för eftertanke och hopp – samt det gripande fredsmuseet, där bilder och föremål vittnar om den fruktansvärda förstörelsen. A-Bomb Dome, tidigare en industrihall, står kvar som en ruin och ett evigt monument över krigets fasor.
Till lunch provar vi Hiroshimas stolthet: okonomiyaki, en mättande och smakrik japansk “crêpe” som grillas i lager av kål, nudlar, sås och valfri fyllning – en lokal specialitet som serveras rykande het vid stora stekhällar.
På eftermiddagen går resan med färja över till Miyajima-ön, som betraktas som helig mark i den japanska shinto-traditionen. Här besöker vi Itsukushima-templet, uppfört på pelare i havet. Den stora röda torii-portalen, som reser sig ur vattnet, har blivit en av Japans mest kända silhuetter. Vid högvatten tycks både templet och portalen flyta på havsytan, medan vi vid lågvatten kan gå ända fram till dess fötter. En japansk filosof kallade utsikten för en av de tre vackraste i landet – och det är lätt att förstå varför.
Observera: ta endast med en mindre väska för övernattning i Hiroshima, då det stora bagaget transporteras separat till vårt hotell i Osaka.[F–L]
Dag 11 Osaka
Även i Hiroshima ligger vårt hotell på promenadavstånd till stationen. På morgonen reser vi vidare med shinkansen till Japans tredje största stad, Osaka.
Från hotellet går vi till Dotonborigatan, Osakas nöjes- och shoppingstråk, känt för sina många restauranger och färgsprakande neonskyltar. Här ser vi det berömda landmärket "Glico Running Man," en neonskylt från 1935 som har blivit en symbol för Osaka. Dotonbori är också känt för sina stora reklamskyltar, som den rörliga krabban vid Kani Doraku, och för att erbjuda klassiska rätter som takoyaki och okonomiyaki.
Efter incheckning på hotellet under eftermiddagen, avslutas dagen och resan med en gemensam avskedsmiddag. [F-M]
Dag 12 Hemresa och ankomst till Skandinavien
Återresan till Europa startar från Osakas flygplats Kansai eller Kix som den kallas i folkmun. Flygplatsen är belägen på en konstgjord ö cirka 45 minuters restid från Osaka centrum. För vissa av våra avgångar går avresetransfern med en engelsktalande assistent. Vi på TEMA tackar för den här gången och passar på att tipsa om att numer även finns en resa till Sydkorea. Läs mer om Morgonstillhetens land här. [F]
[F=Frukost L=Lunch M=Middag]
Viktigt om resan
Därför passar den här rundresan dig
Den här rundresan passar resenärer som vill uppleva Japan med både bredd, variation och trygg logistik. Programmet går från Tokyos intensiva storstadsliv till de japanska alperna och traditionellt Ryokan i Takayama, Kanazawas historiska kvarter, Kyotos tempelmiljöer, Hiroshima och ön Miyajima. Resan passar den som vill se flera av Japans mest klassiska platser under en och samma rundresa, men samtidigt resa med svensk TEMA-reseledare och slippa hantera den praktiska planeringen på egen hand. Vi reser med Shinkansen, använder kollektivtrafik där det passar programmet och möter Japan på ett sätt där storstad, landsbygd, trädgårdar, tempel, världsarv och modern vardagskultur får ta plats. Resan är innehållsrik och vissa dagar rör vi oss mycket till fots, ofta på stationer, i tempelområden, i trappor och på ojämna underlag. Den passar därför bäst för resenärer med god grundrörlighet och vana att gå längre sträckor i lugnt tempo. Resan är inte en vandringsresa, men tempot är aktivt och flera moment kräver att man kan bära eller hantera sitt eget mindre bagage vid tåg- och stationsbyten. Hotellen är valda utifrån centrala bra lägen och är 3-4 stjärniga.
Viktigt om resan
I grundpriset ingår
Flygresa tur och retur enligt vald avreseort. TEMAs reseledning, del i dubbelrum, måltider, utflykter, inträden och resans transporter enligt dagsprogrammet. Exakt omfattning framgår av respektive avresa och dagsprogram.
Avbeställningsskydd
Resenären kan skydda sig mot avbeställningskostnad för resa genom att vid bokning teckna det avbeställningsskydd som TEMA erbjuder.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/avbokning/
Flygresan och uppgraderingar
Om du önskar uppgradera din sittplats på flyget är det viktigt att detta anges redan vid bokningstillfället eller så snart som möjligt därefter. Vi kontaktar då flygbolaget för att kontrollera tillgänglighet. Uppgraderingar bekräftas alltid i mån av plats och enligt respektive flygbolags villkor.
Försäkring
Det är mycket viktigt att vara riktigt försäkrad och TEMA rekommenderar Solids reseförsäkring.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/reseforsakringar/
Pass, visum och inresekrav
Resenären ansvarar själv för att ha giltiga inresehandlingar såsom pass, eventuellt visum och andra dokument som kan krävas vid inresa. Svenska medborgare behöver normalt inte visum för turistresa till Japan upp till 90 dagar, men regler kan ändras och resenären ansvarar själv för att kontrollera aktuella inresekrav i god tid före avresa. Passet ska vara giltigt under hela vistelsen, men vi rekommenderar alltid god marginal. Resenärer med annat medborgarskap än svenskt måste själva kontrollera vilka regler som gäller. För uppgifter om vaccinationer hänvisar vi till vaccinationsbyrå eller hälsocentral.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/pass-visum-och-inresekrav/
Visit Japan Web
Inför inresa till Japan kan resenärer med fördel registrera uppgifter digitalt via Visit Japan Web. Tjänsten används för immigrations- och tullformaliteter och kan göra ankomsten smidigare. Det är viktigt att använda den officiella sidan och att uppgifterna stämmer med pass och resehandlingar.
Visit Japan Web finns här: https://www.vjw.digital.go.jp/
Inför resan
Adapter
Adapter behövs för resor till Japan. Landet använder typ A och B, med flata stift, och spänningen är 100 V. Ta med adapter från svensk/europeisk kontakt till japansk typ A. Vanliga laddare till mobil, kamera och dator fungerar oftast om de är märkta 100–240 V, men kontrollera alltid din egen utrustning.
Ankomst
Samling för rundresans deltagare sker på ankomstflygplatsen, där TEMAs reseledare möter i ankomsthallen. Vid vissa avgångar tas gruppen i stället emot av vår lokala samarbetspartner, som håller en skylt med TEMAs namn och finns till hands tills TEMAs reseledare ansluter.
Bagage
Varje flygbolag har egna regler för tillåten bagagevikt, beroende på reseklass och biljettyp. Kontrollera alltid biljetten eller flygbolagets hemsida, eftersom övervikt kan medföra extra kostnader. Japan har ett väl fungerande system för bagagetransport mellan hotell, och på delar av resan skickas huvudbagaget separat medan resenären reser med en mindre övernattningsväska. Inför dag 5 packar vi en mindre väska för dag 5–7, när resan går via Takayama och Kanazawa. Huvudbagaget skickas vidare och återfås normalt i Kyoto dag 7. Inför Hiroshima packar vi för en natt, eftersom huvudbagaget skickas vidare från Kyoto till Osaka. Packa därför mediciner, värdesaker, ombyte och det som behövs för dessa nätter i handbagage eller övernattningsväska. Vid tåg- och stationsbyten behöver resenären själv kunna hantera sitt handbagage och eventuell mindre väska. Exakta rutiner kan justeras beroende på avresa och informeras av reseledaren på plats. Kom ihåg att ta med och använda TEMAs bagagetaggar som skickas per post inför avresa – de underlättar vid ankomst och bagagehantering samt minskar risken för förväxling. Om bagaget inte anländer måste en PIR-rapport (Property Irregularity Report) fyllas i vid bagagebandet och innan tullen passeras. Viktiga mediciner, värdesaker och nödvändigheter ska alltid packas i handbagaget.
Bussar och transporter
Bussarna är anpassade efter gruppens storlek och hyrs in från lokala, välrenommerade företag som håller en för landet god standard. Bussar i Japan har normalt enbart ingång i främre delen och det är lag på säkerhetsbälte. I Japan använder vi även tåg, Shinkansen, lokaltåg och annan kollektivtrafik där det passar resans upplägg. Stationer kan vara stora och kräva promenader mellan perronger, hissar, rulltrappor och utgångar. För att ge alla en rättvis upplevelse roterar vi sittplatser dagligen utan undantag när gruppen reser med egen buss, vilket informeras om vid resans början.
Fysisk ansträngning
Den här resan är inte en vandringsresa, men programmet är aktivt och vissa dagar promenerar vi mycket. Det gäller särskilt i Tokyo, Kyoto, Hiroshima, vid tempelområden, trädgårdar, stationer och utflykter. Under stadsrundturen i Tokyo rör vi oss till fots i pass om cirka 15–20 minuter åt gången. Underlaget kan variera mellan trottoarer, grusgångar, trappor, kullersten, stationsmiljöer och ojämna gångvägar. För att få ut mest av resan bör man ha god grundkondition, vara bekväm med att gå längre sträckor i lugnt tempo och kunna hantera sitt eget mindre bagage vid tåg- och stationsbyten. För att kunna ta del av hela programmet och få en så bra upplevelse som möjligt rekommenderar vi inte resan för personer med nedsatt rörlighet.
Gruppstorlek
För TEMA står resan och resenären i fokus. Tillsammans möter vi människor, kulturer och upplevelser i naturen på ett nära, äkta och behagligt sätt. Våra gruppstorlekar reflekterar detta och är en stor anledning till att många väljer att resa med TEMA. Genom att undvika alltför stora grupper kan vi erbjuda en innehållsrik resa för alla deltagare och resor på riktigt som ger minnen för livet. På denna resa är gruppstorleken 15–26 personer.
Dricks
Dricks ingår inte i resans pris. I Japan är dricks inte en lika etablerad del av vardagskulturen som i många andra länder, men vid rundresor förekommer dricks till lokala guider, chaufförer och annan servicepersonal enligt lokal praxis. På denna resa samlar reseledaren in 5 000 yen per deltagare och ansvarar för fördelningen till lokal personal.
Klimat och väderförhållanden
Japan har tydliga årstider och vädret varierar mellan regionerna. Vår och höst är ofta behagliga reseperioder med milda temperaturer, men växlingar förekommer. Våren kan bjuda på körsbärsblomning, medan hösten ofta förknippas med klarare luft och vackra höstfärger. Sommaren är varm och fuktig, och under sensommar och tidig höst kan tyfoner påverka väder och transporter. Vintern är sval till kall, särskilt i inlandet och i bergsområden. Regn kan förekomma året runt, och aktuella väderprognoser bör kontrolleras inför avresa.
Klädsel och utrustning
Inför resan är det viktigt att packa för skiftande väder och många promenader. Bekväma skor med god stabilitet är avgörande, eftersom vi rör oss mycket till fots och ofta går på hårda underlag. Kläder som kan bäras i lager är praktiska, särskilt vår och höst när morgnar och kvällar kan vara svala. Regnjacka eller hopfällbart paraply rekommenderas. Vid tempel, helgedomar och traditionella miljöer är det klokt att klä sig respektfullt. På vissa platser tar man av sig skorna, och strumpor utan hål är därför praktiskt. En liten dagsryggsäck, vattenflaska, powerbank och eventuella personliga mediciner bör finnas lätt tillgängligt.
Religiösa högtider och platser
Japan präglas främst av shintoistiska och buddhistiska traditioner. Under resan besöker vi tempel, helgedomar och minnesplatser där lugnt uppträdande och respekt för lokala sedvänjor är viktigt. Fotografering kan vara begränsad i vissa tempelrum, trädgårdar och museer. Följ alltid reseledarens och de lokala guidernas instruktioner. Vid shintohelgedomar kan man se besökare buga, rena händerna vid vattenkar och lämna önskningar eller böner. Det krävs inte att resenärer deltar i ritualerna, men hänsyn och stillsamhet uppskattas.
Högtider och större reseperioder
Japanska högtider och inhemska reseperioder kan påverka trafik, hotell, tåg, restauranger och besöksmängder vid populära sevärdheter. Nyårsperioden kring slutet av december och början av januari är en av årets viktigaste familjehögtider. Körsbärsblomningen är en av de mest populära tiderna för resor i Japan, och vi rekommenderar att man bokar denna period tidigt. Golden Week infaller i slutet av april och början av maj och är en av Japans mest intensiva perioder för inhemsk turism, men också en mycket vacker tid att resa. TEMA har haft flera resor under denna period och det fungerar bra med rätt planering. Obon, som vanligtvis infaller i mitten av augusti, är också en viktig period för familjebesök och inrikesresor. Under dessa tider kan tåg, hotell och sevärdheter vara mer belastade än vanligt. TEMA planerar resan med hänsyn till lokala förutsättningar, men köer, trängsel och justeringar kan förekomma.
Tidsskillnad
Japan ligger 8 timmar före Sverige när Sverige har vintertid och 7 timmar före Sverige när Sverige har sommartid. Hela Japan använder samma tidszon.
Valuta och kontanter
Japan – japanska yen (JPY). Japan är modernt och tekniskt avancerat, men kontanter används fortfarande i större utsträckning än många förväntar sig. Kort accepteras på många hotell, större butiker och restauranger, men mindre restauranger, lokala butiker, tempelområden och vissa transporter kan föredra eller kräva kontanter. Uttagsautomater finns bland annat på flygplatser, större stationer och i många närbutiker. Under perioder när yenen är lågt värderad uppfattas Japan ofta som prisvärt på plats, särskilt för viss typ av shopping, vardagsmåltider och lokala transporter. För aktuella valutakurser hänvisas till bank eller växlingskontor.
Japan som populärt resmål
Japan är i dag ett av världens mest efterfrågade länder att besöka. Det märks särskilt i Tokyo, Kyoto och vid populära museer, restauranger och sevärdheter där efterfrågan kan vara mycket hög. För egna besök på populära museer, digitala konstupplevelser och välkända restauranger rekommenderas att biljetter och bord bokas i god tid före avresa. TEMA kan tyvärr inte vara behjälpliga med privata musei- eller restaurangreservationer utanför det ordinarie programmet.
Tips för egna bokningar
För den som vill boka egna besök i Tokyo kan teamLab Borderless och teamLab Planets vara aktuella att titta på. För restauranger kan Michelin Guide Japan vara en bra utgångspunkt. Observera att öppettider, biljettsläpp, bokningsregler och tillgänglighet kan ändras, och att bokningar för egna arrangemang görs direkt av resenären.
Destinationsspecifikt för Japan
Shinkansen och tågresor
Shinkansen är en viktig del av reseupplevelsen och ett effektivt sätt att resa mellan Japans städer. Japanska tåg är kända för punktlighet, men stationerna kan vara stora och kräva snabba förflyttningar. Det är viktigt att hålla ihop med gruppen, följa reseledarens instruktioner och vara på plats i god tid. Ombord på tågen finns begränsat utrymme för stort bagage, vilket är en anledning till att bagagetransport används på delar av resan.
Tokyo
Tokyo är en av världens största storstadsregioner och en stad där kontraster möts på korta avstånd. Här finns moderna stadsdelar, tempel, marknader, shoppinggator, parker och ett välordnat men omfattande kollektivtrafiksystem. Under vistelsen i Tokyo rör vi oss både till fots och med kollektivtrafik, vilket ger en tydlig känsla för stadens rytm och skala. Ett 48-timmars tunnelbanekort ingår i resans pris.
Kanazawa, Shirakawa-go och de japanska alperna
Resan går via miljöer där Japan visar en mer traditionell och landskaplig sida. Kanazawa är känt för trädgårdar, hantverk och historiska kvarter, medan Shirakawa-go är ett världsarv med traditionella hus och halmtak. I dessa miljöer kan gångvägar vara ojämna och vädret skifta snabbare än i storstäderna. I Takayama bor vi på traditionellt värdshus där man sover på futon på golvet. Vissa rum har sängar. Säg till vid bokning om preferensen är västerländsk säng. (I mån av tillgång)
Kyoto
Kyoto är ett av Japans viktigaste kulturhistoriska centrum och känt för tempel, zenmiljöer, trädgårdar och traditionella stadsdelar. Besök i Kyoto innebär ofta promenader mellan tempelområden, trädgårdar, grusgångar och trappor. Vissa platser är mycket välbesökta, särskilt under körsbärsblomning och höstfärger.
Hiroshima och Miyajima
Hiroshima är en stad med stark historisk betydelse och ett viktigt minneslandskap kopplat till andra världskriget. Besök i fredsparken och vid minnesplatserna kan vara känslomässigt starka. Utflykten till Miyajima ger en annan sida av regionen, med helgedomsmiljö, hav, små butiker och vyer över den välkända torii-porten.
Måltider och dryck
De gemensamma måltiderna är en viktig del av resan och ger inblick i Japans regionala kök. Under resan kan vi möta allt från nudlar, sushi, tempura och lokala specialiteter till mer traditionella måltidsupplägg. Måltidsdryck ingår till vissa av luncherna. Om man har allergier eller särskilda matbehov måste detta anges till TEMA i god tid före avresa och även nämnas för reseledaren på plats.
Bad, onsen och lokala regler
I Japan finns en stark bad- och onsenkultur. Om resan innehåller eller erbjuder möjlighet till bad i varma källor gäller lokala regler. Man tvättar sig noggrant före bad, badar utan badkläder och följer anvisningar på plats. Synliga tatueringar kan vara ett problem på vissa bad och anläggningar, även om reglerna varierar. Fråga reseledaren vid osäkerhet.
Läs mer om Japan
För den som vill fördjupa sig inför resan finns flera artiklar hos TEMA. Läs mer om Japan månad för månad – när ska man resa?, om Kyoto tillhör världen, om japansk whisky – skotska rötter och japansk precision och om Japanresan – tips på film och böcker.
Förlängningar och Japan med systerbolaget Jambo
Det finns viss flexibilitet att förlänga resan före eller efter rundresan, beroende på flyg, hotell och tillgänglighet. För den som vill se mer av Japan kan vårt systerbolag Jambo Tours även erbjuda fördjupande Japanupplägg, bland annat den längre rundresan Japan – ett kejsardöme i tiden. Jambo har också färdiga tilläggspaket som kan passa efter en Japanresa, exempelvis Okinawa för den som vill avsluta med subtropiskt öliv och Hokkaido för den som vill uppleva Japans nordliga landskap, Sapporo och Otaru. Förfrågningar om Hawaii förekommer också; kontakta våra säljare för aktuella möjligheter och upplägg. Förlängningar är alltid på förfrågan och bokas i samband med resan.
Hotell/boende
- Antal nätter: 3
- Ort: Tokyo
- Hotel Monterey Hanzomon
- Antal nätter: 1
- Ort: Takayama
- Hoshokaku Hotel
- Antal nätter: 1
- Ort: Kanazawa
- ANA Holiday Inn
- Antal nätter: 3
- Ort: Kyoto
- Kyoto Tower hotel
- Antal nätter: 1
- Ort: Hiroshima
- Hotel Sotetsu
- Antal nätter: 1
- Ort: Osaka
- Hotel Royal Classic Osaka
Kommentarer
Hotellen i Kyoto kommer att variera under året. För de flesta resor 2026 gäller Kyoto Tower hotel i Kyoto. För en del resor är det även alternativa (likvärdiga) hotell i Tokyo, och Hiroshima. Vi strävar efter att bo strategiskt och smart i städerna. Läget är viktigt. 2027 bor vi på Daiwa Roynet Premier hotel i Kyoto: https://www.daiwaroynet.jp/en/kyoto-ekimae/.
För följande avgångar 2027 gäller:
26 februari 2027 – Hotel Keihan Kyoto Grande i Kyoto
19 mars 2027 – Citadines Namba Osaka i Osaka
1 juli 2027 – Sotetsu Fressa Inn Hiroshima Ekimae i Hiroshima
8 november 2027 – Sotetsu Fressa Inn Hiroshima Ekimae i Hiroshima
Detta ingår i resan
• Flyg t/r• Samtliga övernattningar
• 10 frukostar
• 4 luncher (3 luncher 2027)
• 3 middagar
• Inträden och buss /tågresor enligt program + 48 timmars metrokort i Tokyo
• Gruppresa med TEMA-reseledare
Resfakta
Dag 1
Avresa från Skandinavien.
Dag 2
Ankomst till Tokyo. Lättare stadsrundtur. Tre övernattningar på hotell i Tokyo. Lunch eller middag ingår.
Dag 3
I Tokyo. Stadsrundtur med tunnelbana. Frukost ingår.
Dag 4
Ledig dag i Tokyo. Frukost ingår.
Dag 5
Tokyo – Nagoya – Takayama. Tågresa med Shinkansen till Nagoya. Frukostbuffé samt middag ingår. Rundtur i Takayama. En övernattning på Ryokan-hotell i Takayama. 37 mil till Nagoya och sedan ytterligare 16 mil till Takayama.
Dag 6
Takayama – Shirakawago – Kanazawa. Bussresa. 15 mil.Ca 2 tim och 30 minuter. Frukost samt lunch ingår. En övernattning på hotell i Kanazawa.
Dag 7
Besök i Kanazawa med Nagamachi och Nomuras residens. Kanazawa – Kyoto. Tågresa med ett byte 23 mil. Frukostbuffé ingår. Tre övernattningar på hotell i Kyoto.
Dag 8
I Kyoto med stadsrudtur till Nijo, Kinkakuji och Ryoanji. Frukostbuffé ingår.
Dag 9
Ledig dag för att uppleva Kyoto på egen hand. Frukostbuffé ingår.
Dag 10
Kyoto – Hiroshima. Tågresa med Shinkansen 36 mil. Besök vid Fredsparken och Miyajima - ön. Frukostbuffé och lunch ingår. En övernattning på hotell i Hiroshima.
Dag 11
Hiroshima – Osaka 33 mil. Tågresa med Shinkansen. Frukostbuffé och middag ingår. En övernattning på hotell i Osaka.
Dag 12
Avresa med flyg från Osaka. Frukost ingår. Ankomst till Skandinavien.