Vinvandring i Piemontemat, vin och vandringar vid Alpernas fot
Höjdpunkter
- Besök hos en trifolau och tryffelprovning
- Alba och Asti – charmiga städer med bubblande viner
- Vinvandringar i Barbaresco och Barolo
- Vattenfall och äkta kastanjer
- Båtutflykt till Isola Bella
Resfakta
Länder: Italien
Typ av resa: - svårighetsgrad 2, medel
Reslängd: 7 dagar
Gruppstorlek: 15-24 personer
Inresekrav: Nej
Ingår i alla våra resor
- Svensktalande TEMA-reseledare
- Små grupper
- Noggrant utvalda flyg och hotell
- Utvalda måltider
- Entréavgifter enligt program
- Trygghet med resegaranti
Dagsprogram
Sommar 2026
Dag 1. Ankomst till AlbaAnkomst till Italien där TEMAs reseledare möter. Vi åker till den charmiga vinorten Alba, där vi bor tre nätter. Staden är känd för tryffel, vin och sina smala gator kantade av kaféer och delikatessbutiker. Vi checkar in på hotellet och börjar bekanta oss med denna smakrika del av Piemonte. [M]
Dag 2. Barbaresco
Vi åker till Neive och vandrar genom Barbarescos böljande vinlandskap. Picknicklunch med vin från trakten i Treiso innan vi fortsätter tillbaka mot Alba. Dagens rutt ger både utsikter och smakprov vid ett av Italiens främsta vindistrikt [F.L]
Dagens vandring: Cirka 13 km lång och går mest på lerjord mellan vinrankor, både för- och eftermiddag. Terrängen är naturligt böljande med lätt upp-och-ner utan större höjdskillnader. Vandringen anses som lätt till medel och upplevs som behaglig och jämn. Höjdskillnad: mindre variationer, men inga branta partier. Vandringstid: cirka 1,5 timme på förmiddagen och cirka 2 timmar på eftermiddagen.
Dag 3. Barolodistriktet
Vi besöker Monforte d'Alba och vandrar bland vinrankor, frukt- och nötträd. I Grinzane Cavour möter vi en vinodlarfamilj, provar vin och lokala delikatesser. På kvällen festmåltid i Alba. En dag fylld av Piemontes vin, mat och landskap. [F. M]
Dagens vandring: Cirka 5 km lång. Underlaget är främst lerjord bland vinfält samt en skogsstig med jordbotten, liknande skogsstigar i Skandinavien. Vandringen är lätt, med mjuka upp-och-nerpartier och längre plana sträckor. Höjdskillnad: små variationer. Vandringstid: cirka 1,5 timme.
Dag 4. Tryffeljakt
Vi följer med en tryffeljägare och hans hund på jakt efter den exklusiva vita tryffeln. Därefter väntar smaktallrik med lokala specialiteter. På eftermiddagen lämnar vi Alba och reser till Verbania vid Lago Maggiore. Tre övernattningar vid sjöns strand. [F, M]
Dag 5. Bella och Madre
Vi åker båt till Isola Bella för att besöka det barocka palatset och trädgården. Därefter vidare till Stresa för lunch och egen tid, innan vi tar båt till Isola Madre med palats och botanisk park. Kvällen i Verbania är fri. [F, L]
Dag 6. Cannobio
Vi vandrar 8 km från Cannero till Cannobio genom kastanjeskog och förbi vattenfall. Vi pausar vid San Gottardos kyrka och ser färggranna hus speglas i Lago Maggiore. Dagen avslutas med en gemensam avskedsmiddag.[F, M]
Dagens vandring: Cirka 8 km lång. Vandringen går på skogsstigar och mindre leder genom kuperad terräng med både upp- och nedförspartier. Höjdskillnad: cirka 250 meter. Vandringstid: lugnt tempo med pauser längs vägen. Vandringen anses som medel i svårighetsgrad.
Dag 7. Hemresa
Efter en upplevelserik vecka är det dags att resa hem. Transfer till flygplatsen. Vi säger arrivederci till Italien – med minnen av vin, vandringar och vyer i bagaget. [F]
Viktigt om resan
Avbeställningsskydd
Resenären kan skydda sig mot avbeställningskostnad för resa genom att vid bokning teckna det avbeställningsskydd som TEMA erbjuder.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/avbokning/
Flygresan och uppgraderingar
Om du önskar uppgradera din sittplats på flyget är det viktigt att detta anges redan vid bokningstillfället eller så snart som möjligt därefter. Vi kontaktar då flygbolaget för att kontrollera tillgänglighet. Uppgraderingar bekräftas alltid i mån av plats och enligt respektive flygbolags villkor.
Försäkring
Det är mycket viktigt att vara riktigt försäkrad och TEMA rekommenderar Solids reseförsäkring
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/reseforsakringar/
Inför resan
Adapter
Adapter behövs normalt inte för resor till Italien. Landet använder i huvudsak eluttag av typ C och F, samma som i Sverige, men i vissa äldre byggnader förekommer även uttag av typ L. Om behov uppstår kan adapter köpas på flygplatsen, i större butiker eller i vissa fall på hotellet.
Ankomst
Samling för resans deltagare sker på ankomstflygplatsen, där TEMAs reseledare möter i ankomsthallen. Vid vissa avgångar tas gruppen i stället emot av vår lokala samarbetspartner, som håller en skylt med TEMAs namn och finns till hands tills TEMAs reseledare ansluter. På vissa avresor anländer deltagarna med olika flyg och vid olika tider. Det kan därför förekomma en kortare väntan tills hela gruppen är samlad innan avfärd från flygplatsen.
Bagagevikt och förlorat bagage
Varje flygbolag har egna regler för tillåten bagagevikt, beroende på reseklass och biljettyp. Kontrollera alltid biljetten eller flygbolagets hemsida, eftersom övervikt kan medföra extra kostnader. Vid resor med flera flygbolag rekommenderas att utgå från den lägsta tillåtna viktgränsen. Eventuella kostnader för övervikt betalas av resenären.
Om bagaget inte anländer måste en PIR-rapport (Property Irregularity Report) fyllas i vid bagagebandet och innan tullen passeras. Rapporten görs alltid i ankomsthallen. På vissa flygplatser sker detta via bemannad disk, på andra via särskilda automater och i vissa fall via flygplatsens hemsida eller app. I samband med anmälan efterfrågas adressen till det första hotellet på resan; denna information finns under fliken Hotell/boende. Viktiga mediciner, värdesaker och nödvändigheter ska alltid packas i handbagaget.
Bussar
Bussarna är anpassade efter gruppens storlek och hyrs in från lokala, välrenommerade företag som håller en för landet god standard. På delar av resan används buss för transporter mellan hotell, vandringsområden och besöksmål. För att ge alla en rättvis upplevelse roterar vi sittplatser dagligen utan undantag, vilket informeras om vid resans början
Dricks
Dricks ingår inte i resans pris till gemensamma måltider, chaufförer och lokalguider. Vi rekommenderar att räkna med 20 EUR per person för resan. För att göra detta så smidigt som möjligt betalas beloppet på plats till TEMAs reseledare, som sköter fördelningen.
Vandring och fysisk ansträngning
Vinvandring i Piemonte är en vandringsresa med svårighetsgrad 2 – mellan. Vandringarna går genom Piemontes vinlandskap, bland annat i områdena kring Barolo och Barbaresco, samt i naturmiljöer med skog, sluttningar och mindre vägar. Underlaget kan bestå av grusvägar, stigar, jord, sten och ojämna partier, och det förekommer både uppförs- och nedförsbackar.
Resan passar dig som har normal till god kondition och är van vid att promenera flera timmar i varierad terräng. God balans och rörlighet är viktigt för att kunna delta i vandringarna och få fullt utbyte av programmet. Vid regn kan stigarna bli hala och mer krävande. Resan rekommenderas därför inte för personer med tydligt nedsatt rörlighet eller besvär som gör det svårt att gå på ojämnt eller sluttande underlag.Vandringarnas längd och höjdskillnader anges i dagsprogrammet. Det är viktigt att läsa igenom dessa uppgifter före bokning och bedöma om resans nivå passar den egna förmågan.
Vandringsutrustning
Bekväma och väl ingångna vandringsskor med stabil sula är nödvändiga. Skorna bör ge bra grepp på grus, sten och ojämna stigar. Vi rekommenderar även en mindre dagsryggsäck, vattenflaska, solskydd, regnplagg samt kläder som kan anpassas efter väder och temperatur.
Vandringsstavar kan vara ett bra stöd i sluttande terräng och vid halt underlag, särskilt under vandringar genom vinodlingar och skogsområden.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/vandringtips-utrustningsrad/
Vinprovningar och måltider
Piemonte är en av Italiens främsta vin- och matregioner, och resan innehåller flera upplevelser med lokala viner och regionala specialiteter. Vinprovningar ingår enligt dagsprogrammet, men det är naturligtvis frivilligt att dricka alkohol. Alkoholfria alternativ erbjuds där det är möjligt.
Eventuella allergier eller behov av specialkost ska meddelas vid bokning. Möjligheten att anpassa måltider kan variera beroende på restaurang och plats, särskilt vid mindre lokala producenter och gårdsbesök.
Gruppstorlek
För TEMA står resan och resenären i fokus. Tillsammans möter vi människor, landskap, mattraditioner och lokala upplevelser på ett nära och behagligt sätt. Våra gruppstorlekar är anpassade för att resan ska fungera väl både under vandringarna och vid besök hos mindre vinproducenter och lokala aktörer.
Klimat och väderförhållanden
Piemonte ligger i nordvästra Italien, med Alperna i närheten och ett klimat som skiljer sig från södra Italiens varmare kustregioner. I september är dagarna vanligtvis behagliga för vandring, men temperaturen kan variera mellan morgon, dag och kväll. Under soliga dagar kan det bli varmt i de öppna vinlandskapen, medan morgnar och kvällar kan vara svala, särskilt närmare Lago Maggiore och i högre belägna områden.
Regn kan förekomma och påverkar förhållandena under vandringarna. Stigar och jordvägar i vinodlingarna kan då bli hala eller leriga. Vädret kan därför medföra justeringar i vandringsprogrammet.
Klädsel
Kläder som kan kombineras i lager rekommenderas, eftersom temperaturerna kan skifta under dagen. Ta med lätta vandringskläder, en varm tröja eller tunn jacka för svalare morgnar och kvällar samt regnkläder.
Solhatt eller keps, solglasögon och solskydd är lämpligt vid vandringar i öppna vinlandskap. För kvällar och gemensamma middagar kan något ledigare ombyte vara trevligt, men formell klädsel behövs inte.
Vid eventuella besök i kyrkor eller andra religiösa byggnader rekommenderas klädsel som täcker axlar och knän.
Religiösa högtider och platser
Italien har en stark katolsk tradition, och kyrkoåret kan påverka öppettider och tillgänglighet vid kyrkor och andra religiösa platser, särskilt under större helgdagar. Vid besök i kyrkor gäller respektfull klädsel, och axlar och knän bör vara täckta.
Tidsskillnad
Det är ingen tidsskillnad mellan Italien och Sverige.
Valuta och kontanter
Euro (EUR).
Det är individuellt hur mycket kontanter som behövs under en resa, men för att täcka mindre utgifter och måltider rekommenderas en summa motsvarande cirka 250 kronor per dag i lokal valuta. De vanligaste bank- och kreditkorten accepteras på hotell och i större butiker och restauranger. Vid mindre producenter, lokala marknader och i mindre orter kan kontanter vara praktiskt att ha till hands.
Uttagsautomater finns på större orter och på flygplatsen.
För aktuella valutakurser hänvisas till bank eller växlingskontor.
Lästips
Kerín O’Keefe – Barolo and Barbaresco:
The King and Queen of Italian Wine
Ryan Jacobs – The Truffle Underground
Umberto Eco – Rosens namn
Beppe Fenoglio – Ett privat ärende
Fred Plotkin – Italy for the Gourmet Traveler
Med reservation för eventuella ändringar.
Detta ingår i resan
• Flyg t/r Milano• Samtliga övernattningar
• 6 frukostar
• 2 luncher med vin och vatten
• 4 middagar
• 1 vinprovning
• 1 tryffelprovning
• Inträden enligt program
• Hotellskatt ingår
• TEMA-reseledare
Resfakta
Dag 1
Skandinavien – Italien. Busstransfer 180 km till Alba och hotellet där du checkar in för tre nätter. Middag ingår.
Dag 2
Vinvandring i distriktet Barbaresco cirka 13 km. Buss 6 km. Frukost och picknicklunch ingår.
Dag 3
Vinvandring i distriktet Barolo ca 5 km, buss 36 km. Frukost och middag ingår.
Dag 4
Besök hos tryffeljägare och provsmakning. Buss 190 km. Frukost och middag ingår. Tre övernattningar på hotell i Verbania.
Dag 5
Båtutflykt Baveno – Isola Bella – Stresa - Isola Madre - Verbania. Besök på Isola Bella och Isola Madre. Ledig kväll. Frukost och lunch ingår.
Dag 6
Vandring från Cannero till Cannobbio 8 km. Buss 52 km. Frukost och avskedsmiddag ingår.
Dag 7
Verbania – flygplats – Skandinavien. Buss 60 km. Frukost ingår.