Vandring i Waleskust, kultur och Snowdonia

Apollo i samarbete med
Norra Wales förenar kust, berg och kulturhistoria på ett sätt som gör området väl lämpat för en vandringsresa. Här möter vi walesiskt språk, medeltida borgar, kanalbyggen och kustleder med utsikt över hav och berg. Resan går från Llandudno och Anglesey till Snowdonia, eller Eryri på walesiska, och vidare mot Llangollen och Ruthin. Vandringarna är varierade men överkomliga, och ger tid att njuta av landskapet utan att tappa kontakten med platsens historia och vardag.

Höjdpunkter

  • Conwys kust och världsarvsslott
  • Vandring på Anglesey längs Wales Coast Path
  • Snowdonia med berg, dalgångar och öppna vyer
  • Portmeirion med arkitektur, kustläge och promenad
  • Llangollens historia och Pontcysylltes akvedukt

Resfakta

Länder: Wales, Storbritannien, Brittiska öarna

Typ av resa: - svårighetsgrad 1, lätt

Reslängd: 7 dagar

Gruppstorlek: 15-22 personer

Inresekrav: Ja (klicka för detaljer)

Avresa

Datum Flyg-info Reslängd Resa Avreseort Pris Platser kvar
2027-06-20 7 dagar Vandring i Wales Stockholm 25 550 SEK 6+ st Boka
2027-06-20 7 dagar Vandring i Wales Köpenhamn 25 550 SEK 6 st Boka
2027-06-20 7 dagar Vandring i Wales Göteborg 27 350 SEK 4 st Boka
2027-07-11 7 dagar Vandring i Wales Stockholm 26 690 SEK 6+ st Boka
2027-07-11 7 dagar Vandring i Wales Köpenhamn 26 690 SEK 6 st Boka
2027-07-11 7 dagar Vandring i Wales Göteborg 27 590 SEK 4 st Boka
2027-09-05 7 dagar Vandring i Wales Stockholm 26 850 SEK 6+ st Boka
2027-09-05 7 dagar Vandring i Wales Köpenhamn 26 590 SEK 6 st Boka
2027-09-05 7 dagar Vandring i Wales Göteborg 27 490 SEK 4 st Boka

Ingår i alla våra resor

  • Svensktalande TEMA-reseledare
  • Små grupper
  • Noggrant utvalda flyg och hotell
  • Utvalda måltider
  • Entréavgifter enligt program
  • Trygghet med resegaranti

Dagsprogram
2026–2027

Dag 1. Avresa till Wales
Flyget tar oss till Manchester i nordvästra England. Efter ankomst fortsätter vi med buss västerut och passerar gränsen till Wales, där vi ska tillbringa den kommande veckan. Norra Wales är en del av Storbritannien med stark egen identitet, eget språk och en lång kulturhistoria. Här möter vi walesiska ortsnamn, kustlandskap, berg och vandringsleder som ger resan en tydlig lokal prägel. Vår destination för de första nätterna är Llandudno, en klassisk badort vid kusten. Staden förknippas även med Alice Liddell, flickan som gav inspiration till Lewis Carrolls Alice i Underlandet. Efter incheckning samlas vi för en gemensam välkomstmiddag. Beroende på ankomsttid till hotellet kan middagen i stället serveras nästkommande dag.
[M]

Dag 2. Conwys stadsmur och Great Orme
Efter frukost åker vi till närbelägna Conwy, vars slott och stadsmur ingår i världsarvet Castles and Town Walls of King Edward in Gwynedd. Här vandrar vi längs delar av den medeltida stadsmuren, som omger en stor del av den gamla stadskärnan. Vi passerar även Storbritanniens minsta hus och får tid för egna upptäckter innan vi återvänder till Llandudno. Tillbaka i Llandudno äter vi en enklare lunch. Därefter tar vi spårvagnen upp på Great Orme, den markanta kalkstensudden väster om staden. Namnet anses ha fornnordiskt ursprung och kopplas ofta till ordet för sjöorm. Från höjderna har vi utsikt över havet, bergen och Menaisundet. Vandringen går förbi historiska lämningar och vidare till St Tudno’s Church, vars äldsta historia går tillbaka till 500-talet. Sankt Tudno räknas som Llandudnos skyddshelgon, och ortens namn har sitt ursprung i hans namn. Vi fortsätter till fots hela vägen tillbaka till hotellet. Middag på egen hand.

Dagens vandring: cirka 2 timmar, 6,5 km på stadsmur, promenadvägar och kustnära stigar, stigning cirka +185 meter.
[F.L]

Dag 3. Halen Môn och vandring på Wales Coast Path
Vi lämnar fastlandet och tar oss över till Anglesey, Wales största ö. Stora delar av öns kust ingår i Anglesey National Landscape, med öppna kuststräckor, vikar och låga klippor. Här följer vi en del av Wales Coast Path mellan Red Wharf Bay och Moelfre. Vandringen går genom kustlandskap med utsikt över havet och tid för picknick längs vägen. Under dagen besöker vi även Halen Môn, där vi får en inblick i hur det walesiska havssaltet framställs av vatten från Menaisundet. Saltet är en av Angleseys mest kända matprodukter och används av flera namnkunniga kockar och restauranger. Senare på eftermiddagen når vi Beaumaris, där vi checkar in på The Bull, nära det medeltida Beaumaris Castle.

Dagens vandring: cirka 3,5 timmar, cirka 9 km på kuststig, öppna gräsmarker och bitvis ojämnt underlag längs Angleseys kust, stigning cirka +100 meter.
[F.L]

Dag 4. Snowdonia nationalpark och besök på destilleri
Efter frukost lämnar vi Anglesey och färdas över Menaisundet mot Snowdonia, eller Eryri som nationalparken heter på walesiska. Här ligger Yr Wyddfa, Wales högsta berg, tidigare mer känt som Snowdon. Dagens vandring går dock inte mot den mest besökta toppen, utan i ett lugnare område där vi får uppleva dalgångar, bergssidor och öppna vyer i norra Wales. Vi vandrar under förmiddagen och fortsätter därefter ut mot kusten för lunch. På eftermiddagen besöker vi ett lokalt destilleri, där vi får veta mer om produktionen av gin och whisky i norra Wales. Efter dagens utflykt återvänder vi över Menaisundet till Anglesey och hotellet i Beaumaris. På kvällen äter vi gemensam middag.

Dagens vandring: cirka 2 timmar, cirka 5 km på stigar genom dalgång och kuperad terräng i Snowdonia, stigning cirka +150 meter.
[F.L.M]

Dag 5. Aberglaslynpasset, Beddgelert och Portmeirion

Dagen inleds med vandring genom Aberglaslynpasset vid foten av Snowdonia. Stigen följer floden Glaslyn genom en grön ravin, där skog, klippor och strömmande vatten präglar landskapet. Vi vandrar i lugn takt mot Beddgelert, en by med stark koppling till den walesiska legenden om Gelert, prins Llywelyns trogna hund. I byn finns tid för egna upptäckter, kanske en kaffe eller en glass. En kort busstur söderut tar oss därefter till Portmeirion, där vi inleder med lunch. Under en guidad rundtur får vi höra mer om arkitekten Sir Clough Williams-Ellis och hans vision för platsen. Vid en flodmynning på den walesiska kusten skapade han under stora delar av sitt liv en by där olika byggnadsstilar, återbrukade detaljer och färgstarka fasader binds samman till en genomtänkt helhet. Efter besöket fortsätter vi mot Ruthin, där vi bor de två sista nätterna.

Dagens vandring: cirka 1.5 timme, cirka 4 km på stig genom ravin, skogsmark och bitvis ojämnt underlag, stigning cirka +30 meter
[F.L]

Dag 6. Llangollens historia och världsarv
Dagen börjar vid Horseshoe Falls, där vi följer Llangollenkanalen mot byn Llangollen. Under vandringen finns möjlighet att göra en mer krävande avstickare upp till ruinen Castell Dinas Brân, med utsikt över dalgången. Den som vill ta det lugnare kan i stället fortsätta mot byn för lunch på egen hand och tid för egna upptäckter. Efter lunch fortsätter vi till världsarvet Pontcysyllteakvedukten. Här vandrar vi en kort sträcka längs kanalen och över den drygt 300 meter långa akvedukten, som för Llangollenkanalen högt över River Dee. Akvedukten är ett av de mest kända ingenjörsverken från den brittiska kanalepoken och ritades av Thomas Telford. Därefter återvänder vi till hotellet i Ruthin. På kvällen samlas vi för en gemensam middag och avslutar resans vandringsdagar tillsammans.

Dagens vandring: cirka 2 timmar, 6 km på kanalstig, gångvägar och bitvis brantare stig vid Castell Dinas Brân, stigning cirka +60 meter, eller cirka +250 meter med avstickaren upp till ruinen.
[F.M]

Dag 7. Hemresa
Vi lämnar hotellet på morgonen för transfer till Manchesters flygplats. Beroende på flygtid serveras frukost på hotellet eller som frukostpaket under transfern.
[F]

Med reservation för eventuella ändringar i programmet.

Viktigt om resan

Avbeställningsskydd
Resenären kan skydda sig mot avbeställningskostnad för resa genom att vid bokning teckna det avbeställningsskydd som TEMA erbjuder.

Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/avbokning/

Flygresan och uppgraderingar
Om du önskar uppgradera din sittplats på flyget är det viktigt att detta anges redan vid bokningstillfället eller så snart som möjligt därefter. Vi kontaktar då flygbolaget för att kontrollera tillgänglighet. Uppgraderingar bekräftas alltid i mån av plats och enligt respektive flygbolags villkor.

Försäkring
Det är mycket viktigt att vara riktigt försäkrad och TEMA rekommenderar Solids reseförsäkring.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/reseforsakringar/

Pass, visum och inresekrav
Resenären ansvarar själv för att ha giltiga inresehandlingar såsom pass och ETA (Electronic Travel Authorisation). I Storbritannien krävs giltigt pass under hela vistelsen. ETA är obligatoriskt för svenska medborgare och ska ansökas före avresa. Ansök i god tid före avresa. För uppgifter om vaccinationer hänvisar vi till vaccinationsbyrå eller hälsocentral.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/pass-visum-och-inresekrav/

Inför resan
Adapter
Adapter behövs för resor till Wales. Landet använder typ G. Om man har glömt adapter kan den köpas på flygplatsen, i större butiker eller, i vissa fall, på större hotell.

Ankomst
Samling för rundresans deltagare sker på ankomstflygplatsen, där TEMAs reseledare möter i ankomsthallen. Vid vissa avgångar tas gruppen i stället emot av vår lokala samarbetspartner, som håller en skylt med TEMAs namn och finns till hands tills TEMAs reseledare ansluter. På vissa avresor anländer deltagarna med olika flyg och vid olika tider. Det kan därför förekomma en kortare väntan tills hela gruppen är samlad innan avfärd från flygplatsen.

Bagage
Varje flygbolag har egna regler för tillåten bagagevikt, beroende på reseklass och biljettyp. Inrikesflyg har ofta lägre tillåten vikt än internationella flyg. Kontrollera alltid biljetten eller flygbolagets hemsida, eftersom övervikt kan medföra extra kostnader. Vid resor med flera flygbolag rekommenderas att utgå från den lägsta tillåtna viktgränsen. Eventuella kostnader för övervikt betalas av resenären. Kom ihåg att ta med och använda TEMAs bagagetaggar som skickas per post inför avresa – de underlättar vid ankomst och bagagehantering samt minskar risken för förväxling. Om bagaget inte anländer måste en PIR-rapport (Property Irregularity Report) fyllas i vid bagagebandet och innan tullen passeras. Rapporten görs alltid i ankomsthallen. På vissa flygplatser sker detta via bemannad disk, på andra via särskilda automater och i vissa fall via flygplatsens hemsida eller app. I samband med anmälan efterfrågas adressen till det första hotellet på resan; denna information finns under fliken Hotell/boende. Viktiga mediciner, värdesaker och nödvändigheter ska alltid packas i handbagaget.

Bussar
Bussarna är anpassade efter gruppens storlek och hyrs in från lokala, välrenommerade företag som håller en för landet god standard. Långfärdsbussar, som vi ofta använder här hemma, saknas ibland, och i vissa fall används mindre bussar för att nå mer svårtillgängliga områden. För att ge alla en rättvis upplevelse roterar vi sittplatser dagligen utan undantag, vilket informeras om vid resans början.

Fysisk ansträngning
Vandringarna sker i varierad terräng, med kuststigar, gröna kullar, öppna landskap och bymiljöer. Underlaget växlar mellan stigar, grusvägar, gräsmark, stadsmur och naturstigar, och kan bitvis vara ojämnt, stenigt eller blött beroende på väder. Dagsetapperna är relativt korta och ligger huvudsakligen på cirka 4–9 kilometer. Vi vandrar i ett tempo som ger tid för pauser, utsikter och besök längs vägen. Höjdskillnader förekommer men resan innebär inga tekniskt svåra vandringar. För att kunna ta del av programmet på ett bra sätt bör man ha normal grundkondition och klara ojämnt underlag. Resan rekommenderas inte för personer med nedsatt rörlighet.

Gruppstorlek
För TEMA står resan och resenären i fokus. Tillsammans möter vi människor, kulturer och upplevelser i naturen på ett nära, äkta och behagligt sätt. Våra gruppstorlekar reflekterar detta och är en stor anledning till att många väljer att resa med TEMA. Genom att undvika alltför stora grupper kan vi erbjuda en innehållsrik resa för alla deltagare och erbjuda resor på riktigt som ger minnen för livet.

Dricks
Dricks ingår inte i resans pris. TEMAs reseledare samlar in 25 GBP per person vid resans början och ansvarar för fördelningen till chaufför, bagagebärare, lokala guider, restaurangpersonal vid gemensamma måltider med mera.

Klimat och väderförhållanden
Klimatet i Norra Wales är omväxlande och påverkas tydligt av Atlanten, bergen och närheten till havet. Regnskurar kan förekomma året runt, även under sommaren, och vädret kan skifta snabbt mellan sol, moln, vind och regn under en och samma dag. Somrarna är oftast milda snarare än heta, med dagstemperaturer som vanligtvis ligger omkring 15–22 grader. Varmare dagar förekommer, men i kustnära områden och i mer öppna landskap kan vinden göra att temperaturen upplevs lägre. Kläder efter lager på lager-principen samt vind- och regntålig jacka rekommenderas, även vid resor under sommarhalvåret.

Klädsel och utrustning
Vandringsområdena kan vara fuktiga, särskilt efter regn, vilket gör en stabil vandringskänga eller vandringssko med bra grepp nödvändig, samt regnkläder. Vandringsstavar rekommenderas som ett bra stöd, särskilt i ojämn terräng och vid blöta partier. Det kan vara en fördel att resa i delar av vandringsutrustningen, till exempel skor och ytterplagg, så att du är redo direkt vid ankomst och samtidigt sparar plats i bagaget. En egen ryggsäck att ha med under vandringarna är också att rekommendera. Det är vanligt att det finns vattenkokare på rummet, så om man önskar något varmt att dricka under vandringen är en termos bra att ta med.
Läs mer här: https://www.temaresor.se/infor-resan/vandringtips-utrustningsrad

Religiösa högtider och platser
Wales präglas av en lång kristen tradition, där kyrkor och kapell haft stor betydelse för både lokal historia, samhällsliv och walesisk kultur. Den anglikanska traditionen finns representerad genom Church in Wales, men även metodistiska och andra frikyrkliga kapell har spelat en viktig roll, särskilt i mindre samhällen och landsbygdsområden. Kyrkoåret kan påverka öppettider och tillgänglighet vid vissa religiösa platser, särskilt i samband med gudstjänster, konserter eller andra sammankomster. Vid besök i kyrkor, kapell och religiösa miljöer rekommenderas respektfull klädsel och ett lågmält uppträdande.

Tidsskillnad
-1 timme (vinter/sommar)

Valuta och kontanter
Storbritannien – Brittiska pund (GBP).
Det är individuellt hur mycket kontanter som behövs under en resa, men för att täcka mindre utgifter och måltider rekommenderas en summa motsvarande cirka 250 kronor per dag i lokal valuta. De vanligaste bank- och kreditkorten accepteras i större butiker och restauranger. Uttagsautomater finns på de flesta större orter och på flygplatsen. För aktuella valutakurser hänvisas till bank eller växlingskontor.

Hotell/boende

Andra Fotturer

Detta ingår i resan

• Flyg till Manchester tur och retur
• Samtliga övernattningar på utvalda hotell enligt program (se fliken Hotell/boende)
• 6 frukostar
• 4 luncher, varav 2 picknickluncher
• 3 middagar
• Samtliga transporter och entréer enligt program

• TEMA-reseledare under hela resan

Resfakta

Dag 1
Flyg Skandinavien – Manchester. Transfer till Llandudno, 120 km. Middag. Två övernattningar på hotell i Llandudno.

Dag 2
Naturvandring på The Great Orme. Byvandring i Conwy Frukost och picknick-lunch.

Dag 3
Vandring Halen Môn och Wales Coast Path.Guidad tur vid havssaltfabrik. Busstransfer ca 80 km. Frukost och lunch. Två övernattningar på hotell i Beaumaris.

Dag 4
Vandring i Eryri nationalpark. Besök på destilleri med smakprov. Frukost, picknick-lunch och middag.

Dag 5
Vandring på halvön Llyn. Besök i Portmeirion för promenad. Busstransfer ca 130 km. Frukost och lunch. Två övernattningar på hotell i Ruthin.

Dag 6
Vandring runt Llangollen med besök vid Pontcysyllteakvedukten. Frukost och middag. Busstransfer ca 55 km.

Dag 7
Flyg Manchester – Skandinavien. Busstransfer ca 85 km. Frukost ingår.

Andra Fotturer

Den här webbplatsen är registrerad på wpml.org som en utvecklingswebbplats. Byt till en nyckel för produktionsplats till remove this banner.